Prawa autorskie © 2020  Szkoła Podstawowa im. Flagi Polski w Kobułtach · Wszystkie prawa zastrzeżone ·  E-Mail: spkobulty@interia.pl
Festiwal Robotów
              20 marca br. to niezwykły dzień dla społeczności naszego zespołu ze względu na inicjatywę jakiej podjęli się uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum.  Do prac przygotowawczych włączyli się nauczyciele, rodzice uczniów, pracownicy szkoły i oczywiście sami uczniowie. Przygotowywano plakaty, rysunki i roboty z różnych materiałów.  Pierwszego dnia wiosny korytarz naszej szkoły zamienił się w szkolne  centrum robotyki. Każda klasa prezentowała przygotowane przez siebie roboty, które wyeksponowane zostały na  specjalnych stoiskach .
Na „Festiwalu Robotów” uczestnicy koła robotycznego zaprezentowali też efekty swojej pracy. Pokazali dwa zmontowane i zaprogramowane  roboty „MINISUMO” oraz podzielili się swoimi wrażeniami z zajęć .  Wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli zobaczyć walki między robotami.

Przebieg festiwalu podsumowano na spotkaniu ogólnym.

VI Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora Szkoły w Kobułtach za nami!!!

28 marca br. w naszym zespole  odbył się VI Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Kobułtach. Celem rozgrywek była popularyzacja piłki siatkowej w naszej gminie i integracja społeczności lokalnej.

W turnieju wzięło udział aż 11 drużyn. I miejsce i puchar Dyrektora Szkoły zdobyła drużyna z Rudzisk. Srebrny medal wywalczyła drużyna reprezentująca Zakład Produkcji Płyt Styropianowych Neotherm z Biskupca, a brązowe medale powędrowały do młodych siatkarzy z gimnazjum w Dźwierzutach. Medale i puchar wręczali pani dyrektor Urszula Dziąba, sekretarz gminy p. Zbigniew Szal i sołtysi ościennych sołectw , którzy byli współorganizatorami rozgrywek.
Dziękujemy wszystkim drużynom za udział w turnieju, a kibicom za wspaniały doping.

Następny turniej już za rok.

Rok 2015 rokiem św. Jana Pawła II
10 kwietnia br. w naszej szkole odbył się montaż muzyczno-poetycki poświęcony św. Janowi Pawłowi II. Był to apel wyjątkowy pod wieloma względami. Tegoroczne uroczystości miały wyjątkowy charakter ,ponieważ Sejm RP ustanowił rok 2015 rokiem św. Jana Pawła II ze względu na to, że w tym roku przypada 10 rocznica śmierci oraz  pierwsza rocznica kanonizacji naszego wielkiego rodaka.
Recytowane wiersze oraz śpiewane wspólnie piosenki nawiązywały do pontyfikatu papieża-Polaka.  
Słowo wstępne wygłosiła Pani Dyrektor .Montaż został przygotowany przez klasę III szkoły podstawowej  pod kierunkiem katechety, który podziękował za udział w śpiewaniu piosenek  oraz zainicjował modlitwę o wstawiennictwo św. Jana Pawła II w intencji naszej Ojczyzny, rodzin i nas samych. 

Spotkanie z poezją…
Co roku organizujemy w naszej szkole konkurs recytatorski. Udział w nim mogą wziąć wszyscy chętni uczniowie od zerówki do trzeciej klasy gimnazjum. Chętnych nie zabrakło. Dzieci ze szkoły podstawowej recytowały wiersze, młodzież gimnazjalna mówiła wiersz i fragment prozy. Nowym elementem spotkania z poezją była „poezja śpiewana”.
Uczniowie zaprezentowali się bardzo dobrze. Dzieci otrzymały nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy. Szkolne jury wybrało 3 osoby do konkursu, który odbył się 14.04.2015r. w BDK :
Oliwię Borkowską z kl. I, Oliwię Olszewską z kl. IV  i Aleksandrę Szysz z gimnazjum.

Dopełnieniem całości był udział Michała Łosiaka w kategorii „poezja śpiewana”.

Kobułty,28.04.2015r.
Dyrektor, Grono Pedagogiczne i Społeczność Uczniowska  Zespołu Szkół w Kobułtach zapraszają  do wzięcia udziału  w

VII Przeglądzie Artystycznym Szkół Gminy Biskupiec


organizowanym w naszej placówce 16.05.2015r.  w godzinach od 11:00 do 14:00.

W przeglądzie mogą wziąć udział indywidualni uczniowie, zespoły uczniów i inne grupy zorganizowane.Mile widziane przedstawienia teatralne,  popisy w tańcu i śpiewie, recytowanie wierszy, układy gimnastyczne. Zgłoszenia do udziału w przeglądzie  (z podaniem liczby osób i czasem trwania występu - maksymalnie do 15 minut) przyjmujemy do 13.05.2015r. pod numerem telefonu 89 716 14 24 lub na adres e-mail: spkobulty@interia.plW trakcie przeglądu przewidujemy słodki poczęstunek  i kronikę wspomnień z poprzednich edycji. Wszyscy uczestnicy otrzymają  drobne upominki i pamiątkowe dyplomy.

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w przeglądzie


1. Bieg dla Ziemi
Bieg dla Ziemi w naszej szkole to zorganizowane 28.04.br.biegi na orientację typu skorelauf   tj. takie gdzie  brak jest wyrysowanej trasy na mapie, zaznaczona są same punkty, a uczeń  sam decyduje w jakiej kolejności do nich pobiegnie. W biegu wzięło udział ponad 100 uczniów naszej szkoły i kilka osób dorosłych . Bieg dla Ziemi , to bieg przez tereny ciekawe przyrodniczo: łąkę , las , ogród. To także bieg z mapą i wyszukiwanie miejsc  zgodnie z piktogramami , gdzie zawodnik  potwierdza obecności w punkcie kontrolnym  odciskiem  perforatora w  odpowiedniej kratce papierowej karty startowej każdego za uczestników. Nasi  uczniowie chętnie biegają , a nowe zadania podejmowane w związku z nabyciem umiejętności czytania mapy są dla nich nauką i ciekawszym sposobem biegania.


Różnorodność gatunków zwierząt oraz drzew i krzewów w najbliższym otoczeniu

Chlubą naszej placówki jest założony przed kilkoma laty ogród biologiczny . Ogród to projekt długofalowy i bardzo potrzebny do realizacji zadań zarówno dydaktycznych jak też edukacji pozaszkolnej. Jednak nie tylko ogród jest miejscem, gdzie żyją w symbiozie zwierzęta  i rośliny. Dodatkowo w czasie „Tygodnia dla Ziemi” na terenie placu przedszkolnego założyliśmy ogródek warzywny. To nowość, która da najmłodszym dzieciom nie tylko możliwość zapoznania się z wyglądem najpopularniejszych warzyw używanych na naszych stołach, ale będzie też okazją do obserwacji przyrody i wegetacji roślin na przygotowanych grządkach . Dzieci nie tylko wykorzystają to, co wyrośnie do przygotowania kanapek, surówek itp. , ale będą też wykonywały drobne prace pielęgnacyjne przy swoich roślinkach ; podlewanie, pielenie, przesadzanie, pikowanie .
Dodatkowo pracując w ogrodzie biologicznym uzupełniliśmy rośliny zielne, krzewy i drzewa do upiększenia naszego ogrodu. Zadbaliśmy o jego wygląd grabiąc i porządkując wyznaczone dla każdej klasy kwatery. W czasie trwania „Tygodnia dla ziemi” szczególnie obserwowaliśmy przyrodę w otoczeniu szkoły. Każda klasa wychodząc na wycieczki do przyszkolnego ogrodu, lasu, który jest niedaleko szkoły, prowadziła notatki z obserwacji. Upowszechnialiśmy też wiedzę na temat otaczającego świata wśród najmłodszych dzieci w naszej placówce tłumacząc im zależność życia na naszej ziemi i to, że nie powinni zrywać kwiatów i zabijać owadów, bo wszystko jest od siebie zależne. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach przyrodniczych. Cieszyła je zabawa na terenie ogrodu, bardzo mocno zainteresowały się obserwacją mikro-przyrody za pomocą lup i lornetek. Swoje obserwacje przelewały na papier w postaci rysunków i wykresów. W dniach 24-28 kwietnia br. zorganizowaliśmy też akcję sprzątania Warmii i Mazur, która to akcja już na stałe wpisała się w kalendarz przyrodniczy naszej placówki.
Przyroda bez zużytych baterii

Zbiórka baterii w naszej placówce odbywa się cyklicznie i nie jest czymś nowym. Ale organizowany przez nas  Tydzień dla Ziemi zintensyfikował działania wokół tematu baterii. Przez cały tydzień cała społeczność szkolna  zbierała baterie, wykonywała plakaty, rysunki i układała  hasła na temat baterii i potrzeby ich zbierania. Uczniowie klas gimnazjalnych prowadzili akcje informacyjne wśród mieszkańców naszej wsi włączając do akcji radę sołecką.

Podsumowaniem szeregu działań było zorganizowanie 28.04.br.happeningu „Stop zużytym bateriom!”W czasie happeningu jego uczestnicy realizowali w sposób zabawowy następujące zadania: 
1.Rzucanie do celu -  rzut baterią do obręczy.
2.Przenoszenie  dwóch baterii  z krzesła na krzesło -na czas.
3.Slalom kijem do unihokeja z baterią.
4.Kącik plastyczny - kolorowanie rysunków  i wykonywanie własnych prac plastycznych.
5.Puzzle tematyczne.
6.Podskoki na jednej nodze z baterią pod kolanem.
7.Segregowanie odpadów w odpowiednie miejsca ( metal, baterie, plastik,, makulatura, szkło).
8.Zabawa z chustą animacyjną - jak najdłużej utrzymać  butelkę plastikową na chuście.
9. Krzyżówki z rebusami - zadania ekologiczno - przyrodnicze.

W czasie całego tygodnia zebraliśmy 45 kg baterii, które trafią do  spółki REBA, z którą współpracujemy od wielu lat.

Zespół Szkół w Kobułtach i Uczniowski Klub Sportowy„Junior„ z sekcją Biegów na Orientację serdecznie zapraszają na

Mistrzostwa Województwa Warminsko - Mazurskiego w Sredniodystansowym Biegu na Orientację w Kobułtach

Zawody odbędą się 23.05.2015r. Przywitanie zawodników i gosci o godzinie 11:00

Regulamin biegów 2015 ... link
Szanowni Państwo serdecznie zapraszamy na konferencję lokalną w ramach projektu „Postaw na Słońce”, która odbędzie się 29 maja 2015 r.  w    Zespole Szkół w Kobułtach o godz. 13.00.

Program konferencji:


12.30-13.00 - Rejestracja uczestników konferencji.

13.00-13.10 - Otwarcie konferencji i powitanie gości (ekspert z zakresu fotowoltaiki i ekspert z zakresu finansowania ze środków publicznych), przedstawienie celu spotkania.
13.10-13.25 - OZE - informacje ogólne nt. Odnawialnych Źródeł Energii: m.in. źródła energii potrzebnej do funkcjonowania cywilizacji na Ziemi; zanieczyszczenie środowiska spowodowane produkcją energii ze źródeł nieodnawialnych; mikroinstalacje OZE dla indywidualnych odbiorców - Program PROSUMENT Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
13.25-13.40 - Mikroinstalacje fotowoltaiczne - informacje ogólne nt. „Jak pozyskać prąd ze Słońca?”: fotowoltaika - krótko na temat nowej technologii; co trzeba wiedzieć i od czego zacząć, aby zainstalować system fotowoltaiczny.
13.40-14.20 - Mikroinstalacje fotowoltaiczne - wyjaśnienie pojęcia „Prosument”; prezentacja wykonanych projektów przez Szkolny Zespół Konkursowy; prezentacja portalu www.postawnaslonce.pl i przyjaznych użytkownikowi kalkulatorów energetycznych; przedstawienie źródeł finansowania mikroinstalacji ze środków publicznych, w tym Program PROSUMENT Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
14.20-14.50 - Pytania do ekspertów.
14.50 - Podsumowanie i zakończenie konferencji.

Po zakończeniu konferencji zapraszamy na słodki poczęstunek.


Ze względu na ograniczoną ilość miejsc zapisy na konferencję przyjmujemy do  27 maja 2015 r.

mailowo : spkobulty@interia.pl lub telefonicznie 89 716 14 24.
             

Zachęcamy do udziału w konferencji   
zespół uczniów ZAWSZE SŁONECZNI


11 maja br. w naszej szkole gościliśmy nauczycieli z naszego województwa na zajęciach otwartych przygotowanych przez p. dyrektor  w związku ze współpracą z konsultantami WMODN w Olsztynie. Na zajęciach do pracy z uczniami wykorzystano elementy oceniania kształtującego  .Po skończonej lekcji goście zwiedzili szkołę i ogród biologiczny . Pobyt w naszej placówce zakończył się spotkaniem przy grillu i pamiątkowym zdjęciem.
Majowe święta w naszej szkole.
Tak wyglądał świąteczny wystrój klas  przygotowany przez uczniów każdego oddziału w związku z obchodami świąt  1-3 maja.

4 maja miała miejsce w naszej szkole uroczysta akademia upamiętniająca rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pamiątkowe obchody tego niezwykle ważnego historycznie wydarzenia przygotowali uczniowie klasy IV szkoły podstawowej oraz I klasy gimnazjum. Część artystyczna przypomniała w przystępny sposób okoliczności, w jakich postępowi posłowie wraz z królem zdecydowali o pierwszej w Europie ustawie zasadniczej. Młodzież gimnazjalna i uczniowie szkoły podstawowej w skupieniu wysłuchali słów przywołujących tamte wydarzenia. Zgromadzeni uczniowie obejrzeli również film dotyczący polskich symboli narodowych.

Po apelu został rozstrzygnięty międzyklasowy konkurs na najładniejszą i najbardziej pomysłową dekorację okien związaną ze świętami majowymi. Konkurs został zorganizowany przez Samorząd Uczniowski.


Z sukcesem zakończyliśmy projekt
„Nie dla niskiej emisji - czyli czy wiesz czym oddychasz?”

Celem projektu, realizowanego w formie konkursu, było motywowanie uczestników do aktywnej działalności ekologicznej polegającej na uświadamianiu społeczeństwu, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców obszarów zurbanizowanych,  zagrożenia związanego ze zjawiskiem niskiej emisji, przyczynami powstawania i możliwościami przeciwdziałania.

W projekcie wzięli udział uczniowie klasy II gimnazjum pod opieką  pani Beaty Borowej. Realizację zadań rozpoczęto od przeprowadzenia lekcji „Nie dla niskiej emisji, czyli jak walczyć z niską emisja i dlaczego?” wg scenariusza przygotowanego przez organizatora i przesłaniu sprawozdania z przebiegu zajęć.
W ramach projektu 10 nauczycieli szkoły wzięło udział w szkoleniu e-learningowym dotyczącym emisji pyłów i szkodliwych gazów, które pochodzą z domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni węglowych.
Na początku i na końcu sezonu grzewczego uczniowie przeprowadzili wśród mieszkańców naszej gminy łącznie 160 ankiet, które zawierały pytania dotyczące problemów wynikających z niskiej emisji. Została także przeprowadzona ankieta w Straży Miejskiej w Biskupcu. Wszystkie ankiety zostały opracowane, a ich wyniki zostały przesłane do organizatora projektu.
W ramach projektu uczniowie spotkali się z sołtysami wsi z naszej gminy.  Zwrócili się do nich z prośbą o pomoc w propagowaniu wiedzy na temat  niskiej emisji, jej przyczyn i możliwości przeciwdziałania, argumentując, że sołtys, jako osoba mająca kontakt z wszystkimi mieszkańcami danej miejscowości, znając ich i współpracując z nimi, ma wiele okazji do przekazaniu im informacji. Poza tym cieszy się zaufaniem mieszkańców, którzy go wybrali. Uczniowie przekazali sołtysom broszury informacyjne dotyczące niskiej emisji oraz plakaty  i otrzymali zapewnienie, że będą one rozdane na najbliższym spotkaniu z mieszkańcami poszczególnych wsi.
Dużym autorytetem mogą poszczycić się strażacy, niosący pomoc z narażeniem własnego życia i zdrowia. Dlatego uczniowie spotkali się również z nimi, odwiedzając remizę w Kobułtach. Strażak jako ekspert od bezpieczeństwa, jest właściwą osobą do przekazywania informacji o zagrożeniach związanych z niską emisją i możliwościach ich przeciwdziałania.

W efekcie wszystkich tych działań, nasza szkoła znalazła się wśród 30-stu placówek w Polsce wyróżnionych nagrodą główną. Otrzymaliśmy urządzenie wielofunkcyjne marki Samsung.


Szkoła Podstawowa
im. Flagi Polski w Kobułtach
Back
Next

MOJA PIOSNKA

Do kraju tego, gdzie kruszynę
chleba
Podnoszą z ziemi przez
uszanowanie
Dla darów Nieba....
Tęskno mi, Panie...

Do kraju tego, gdzie winą jest dużą
Popsować gniazdo na gruszy
bocianie,
Bo wszystkim służą...
Tęskno mi, Panie...

Do kraju tego, gdzie pierwsze
ukłony
Są, jak odwieczne Chrystusa
wyznanie,
"Bądź pochwalony!"
Tęskno mi, Panie...

Tęskno mi jeszcze i do rzeczy innej,
Której już nie wiem, gdzie leży
mieszkanie,
Równie niewinnej...
Tęskno mi, Panie...

Do bez-tęsknoty i do bez-myślenia,
Do tych, co mają tak za tak - nie za
nie,
Bez światło-cienia...
Tęskno mi, Panie...

Tęskno mi owdzie, gdzie któż o
mnie stoi?
I tak być musi, choć się tak nie
stanie
Przyjaźni mojéj...
Tęskno mi, Panie...

Cyprian Kamil Norwid


„Flaga”
Powiewa na cztery świata strony
nasz polski sztandar biało- czerwony,
biel razi w oczy, czerwień się żarzy
na najpiękniejszym z wszystkich
sztandarze.

Ref.
Czy ci w duszy gra?
Czujesz to co ja?
Serce przyspiesza tak,
gdy tańczą z wiatrem kolory dwa.

Czy to piastowska, czy jagiellońska,
powiewa flaga bo tu jest Polska!
Nic jej nie stłamsi, nikt nie pokona,
Niezwyciężona Biało- Czerwona!

Ref.
Czy ci w duszy gra?
Czujesz to co ja?
Serce przyspiesza tak,
gdy tańczą z wiatrem kolory dwa.

Ojczyzna, honor, wiara- to siła,
historia tego nas nauczyła,
zrywała więzy, wstawała z kolan,
Niezwyciężona Biało- Czerwona!

Ref.
Czy ci w duszy gra?
Czujesz to co ja?
Serce przyspiesza tak,
gdy tańczą z wiatrem kolory dwa.

Czy ci w duszy gra?
Czujesz to co ja?
Serce przyspiesza tak,
gdy tańczą z wiatrem kolory dwa.
                             A. Kobus, M. Siwiec
Nowiny i nowinki archiwum 2014 - 2015 II