Szkoła Podstawowa
im. Flagi Polski w Kobułtach
Back
Next
Prawa autorskie © 2020  Szkoła Podstawowa im. Flagi Polski w Kobułtach · Wszystkie prawa zastrzeżone ·  E-Mail: spkobulty@interia.pl
Ćwiczyć każdy może - szkoła w ruchu
Zajęcia ruchowe w młodszym wieku szkolnym służą przede wszystkim rozwojowi ogólnej sprawności fizycznej oraz korygowaniu wad postawy. Ruch dla dzieci to świetna zabawa. Aby urozmaicić zajęcia stosujemy w swojej pracy ,,przybory nietypowe”, w szczególności: gazety, gąbki, korki plastikowe, kasztany, żołędzie, szyszki ….nawet te drobne i małe przedmioty uatrakcyjniają znane i powtarzane ruchy.  Rodzaj wykorzystanych przyborów zależy od naszej pomysłowości. Szkoła w której pracujemy z dziećmi usytuowana jest na końcu wsi. W pobliżu mamy las, ogród biologiczny i ścieżkę zdrowia co daje nam duże możliwości organizacji zajęć w terenie i wykorzystania naturalnego środowiska do ćwiczeń. Sukcesywnie poszukujemy też i wykorzystujemy do pracy z dziećmi pomoce nietypowe. Tak jest np .w przypadku chusty animacyjnej , która jest jednym z najbardziej ulubionych przez dzieci  przedmiotów do ćwiczeń i zabaw.
więcej......
OBSZAR 1. WYCHOWANIE FIZYCZNE - ZAJĘCIA EDUKACYJNE

Wykorzystując fakt, że nasza  szkoła  znajduje się w pobliżu lasu bardzo często organizujemy zajęcia terenowe obejmujące różne formy aktywności ruchowej. Zajęcia takie wywołują poczucie radości, swobody, zwiększoną potrzebę ruchu bez przymusu i rygorystycznych przepisów. Obok walorów wychowawczych zajęcia terenowe uczą orientowania się w terenie - rozpoznawania stron świata, określania swojej pozycji na mapie, uczą pokonywania  trudności  we własny sposób, własnym tempie i rytmie, pokonywania własnych słabości. Zajęcia terenowe to nie tylko wysiłek fizyczny, to również kontakt z przyrodą, intensywne myślenie, ćwiczenia koncentracji, spostrzegawczości i uwagi, samodzielne podejmowanie decyzji. Staramy się zapewniać naszym uczniom jak najczęstszy ruch i kontakt z przyrodą niezależnie od pory roku..
więcej......
OBSZAR 2. ALTERNATYWNE FORMY REALIZACJI ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

Uczniowie, oprócz regularnego uczestnictwa w lekcjach wychowania fizycznego, powinni pływać, jeździć na rowerze, rywalizować w zawodach, spacerować i uczestniczyć w pozalekcyjnych zajęciach sportowych. Nauczyciele mają za zadanie wpoić im, jakie to ważne. Ucząc się i pracując nie powinniśmy zapominać o tym, jak ważnym dla sukcesów w nauce jest ruch. Aktywność fizyczna sprzyja koncentracji i zapamiętywaniu, wpływa na stan zdrowia i samopoczucie, a każdy rodzaj ruchu wyrabia nawyk dbania o własne zdrowie.
więcej......
OBSZAR 5. POZALEKCYJNE ZAJĘCIA SPORTOWE

Od grudnia 2013 roku raz w tygodniu jedna z przerw jest niezwykle aktywna (stąd nazwa ,,aktywna przerwa”). Dzieci i  młodzież gimnazjalna pod kierunkiem nauczycieli wychowania fizycznego i czujnym okiem wychowawców korzystają z urządzeń sportowych i przyborów gimnastycznych. Aktywne przerwy są tematyczne, np. ,,skacząca ze skakanką”, ,,taneczna” przy muzyce, ,,planszo - mania”, hula - hop” itd... Młodzież gimnazjalna gra w piłkę nożną, siatkową, ręczną na hali sportowej. Aktywna przerwa została zaakceptowana przez wszystkie grupy wiekowe, jest tą, na którą czeka się z niecierpliwością. Taka forma aktywności fizycznej pomaga rozwijać zainteresowania i dostrzec iskierkę ukrytego talentu....
więcej......
OBSZAR 7. ZAJĘCIA NIEZORGANIZOWANE

Priorytetem w naszej placówce jest aktywizowanie nie tylko uczniów, ale też i ich rodziców. Dlatego  w marcu przeprowadziliśmy Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora. Turniej przygotowaliśmy we współpracy z ościennymi sołectwami. Zadaniem turnieju była nie tylko rywalizacja sportowa, ale również wskazanie wartości zdrowotnej ruchu dla utrzymania kondycji i zdrowia przez całe życie. Drużyny były mieszane, składały się z członków rodzin, tych małych i tych  dużych. Turniej odbył się w sobotę , dlatego też był alternatywą na aktywne spędzenie weekendu. Rywalizacja przebiegała według zasad fair - play. Między setami pobrzmiewała muzyka, która wprowadzała radosny nastrój. Po zakończeniu turnieju zawodnicy i kibice udali się na wspólne ognisko.
więcej......
OBSZAR 8. AKTYWNOŚĆ W GRONIE RODZINY

MOJA PIOSNKA

Do kraju tego, gdzie kruszynę
chleba
Podnoszą z ziemi przez
uszanowanie
Dla darów Nieba....
Tęskno mi, Panie...

Do kraju tego, gdzie winą jest dużą
Popsować gniazdo na gruszy
bocianie,
Bo wszystkim służą...
Tęskno mi, Panie...

Do kraju tego, gdzie pierwsze
ukłony
Są, jak odwieczne Chrystusa
wyznanie,
"Bądź pochwalony!"
Tęskno mi, Panie...

Tęskno mi jeszcze i do rzeczy innej,
Której już nie wiem, gdzie leży
mieszkanie,
Równie niewinnej...
Tęskno mi, Panie...

Do bez-tęsknoty i do bez-myślenia,
Do tych, co mają tak za tak - nie za
nie,
Bez światło-cienia...
Tęskno mi, Panie...

Tęskno mi owdzie, gdzie któż o
mnie stoi?
I tak być musi, choć się tak nie
stanie
Przyjaźni mojéj...
Tęskno mi, Panie...

Cyprian Kamil Norwid


„Flaga”
Powiewa na cztery świata strony
nasz polski sztandar biało- czerwony,
biel razi w oczy, czerwień się żarzy
na najpiękniejszym z wszystkich
sztandarze.

Ref.
Czy ci w duszy gra?
Czujesz to co ja?
Serce przyspiesza tak,
gdy tańczą z wiatrem kolory dwa.

Czy to piastowska, czy jagiellońska,
powiewa flaga bo tu jest Polska!
Nic jej nie stłamsi, nikt nie pokona,
Niezwyciężona Biało- Czerwona!

Ref.
Czy ci w duszy gra?
Czujesz to co ja?
Serce przyspiesza tak,
gdy tańczą z wiatrem kolory dwa.

Ojczyzna, honor, wiara- to siła,
historia tego nas nauczyła,
zrywała więzy, wstawała z kolan,
Niezwyciężona Biało- Czerwona!

Ref.
Czy ci w duszy gra?
Czujesz to co ja?
Serce przyspiesza tak,
gdy tańczą z wiatrem kolory dwa.

Czy ci w duszy gra?
Czujesz to co ja?
Serce przyspiesza tak,
gdy tańczą z wiatrem kolory dwa.
                             A. Kobus, M. Siwiec